Johdot ja kaapelit voivat houkutella lemmikkiä pureskelemaan tai leikkimään, mikä voi johtaa vaaratilanteisiin. Kodista saa lemmikille sähköturvallisen ennakoimalla ja estämällä.
Edesmennyt kääpiöluppakorvakanini Pavlova rakasti sähköjohtoja. Se kiipesi ja hyppi kätevästi jopa seinille kiinnitettyjen kaiuttimien piuhojen kimppuun.
Asiantuntijoilla ei varmaan ole moisia ongelmia? No: eläintenkouluttaja (EAT) Sanna Rojolan kissa herra Pikkarainen tykkää pureskella sähköjohtoja – saadakseen huomiota.
Myös liesi on lemmikkiperheissä vaaran paikka. Tassut voivat palaa kuuman levyn päälle hypättäessä ja koko laitteen voi saada vahingossa päälle, jos sitä vasten könyää. Sähköinfo Oy:n tekninen asiantuntija Jenna Kauppila oppi kytkemään sähkölieden sulakkeen pois päältä kotoa lähtiessään, kun perheessä vielä oli koira.
Lemmikkitaloudessa sähköasennuksia ja -laitteita onkin syytä tarkastella huolellisesti, sillä vaara voi vaania yllättävissäkin paikoissa. Asiantuntijamme neuvovat, mitä sähköturvallisuuden suhteen kannattaa ottaa huomioon.
Rouskis rauskis
Johtoja on kiva pureskella. Niissä taitaa olla mukava suutuntuma. Muovi antaa periksi, ja siitä irtoaa helposti palasia. Varsinkin jyrsijöillä on lajityypillinen tarve jyrsiä. Sähköjohto käy hyvin puunjuuren korvikkeeksi.
Pavlova-kanini valitsi kuitenkin aina mieluiten johdon.
– Myös kissalla on tarve jyrsiä. Saaliseläimissä on luita, mutta ruoassa tai leluissa pureskeltavaa ei yleensä ole. Sitä saattaa sitten tarjota ikkunalauta tai jouluvalon johto, Rojola huomauttaa.
Kyse voi olla myös huomion hakemisesta. Pentukoirat huomaavat nopeasti, mihin ihmiset reagoivat, sillä ne tarkkailevat meitä kaiken valveillaoloaikansa. Puruluun jäytäminen ei aiheuta reaktiota, mutta jatkojohdon pureskelu nostaa emännän heti ylös sohvalta.
Mikä sitten neuvoksi?
– Huomionhakuinen, ei-toivottu käyttäytyminenhän pitäisi jättää huomioimatta, mutta tässä tapauksessa se olisi vaarallista, Rojola painottaa.
Rankaiseminen esimerkiksi vesisuihkulla ei ole hyvä ratkaisu. Huomionhakuisuuteen vesisuihkukin on palkkio. Sitä paitsi harva voi vahtia johtojaan vesipullon kanssa alvariinsa. Rankaiseminen saattaa myös aiheuttaa lemmikissä pelkoa, heikentää omistajan ja lemmikin välistä luottamusta ja lisätä ongelmia entisestään.
Erilaisia pahanhajuisia ja -makuisia karkotteita voi toki kokeilla, mutta Rojolan mukaan ne toimivat vain harvoin.
Piiloon ja peittoon
Järkevintä on estää lemmikkiä pääsemästä johtoihin hampaiksi. Kaikki näkyvillä kulkevat johdot pitäisi nostaa ulottumattomiin, peittää huonekalujen taakse tai mieluiten suojata kourulla tai kannellisella johtolaatikolla. Varmista, että saat vietyä kotelon kiinni pistorasiaan, sillä järsimiseen riittää pienikin rako!
Piilossa, erityisesti sängyn alla tai sohvan takana, kulkevat johdot on tarkistettava säännöllisesti hampaanjälkien varalta.
– Puremisen tarve ei häviä, vaikka johdot olisi suojattu. Tilalle pitää tarjota turvallista purtavaa, jossa on mahdollisimman samanlainen suutuntuma, Rojola neuvoo.
Huolellisuus kunniaan
Lemmikkikodissa ei auta olla huolimaton. Pistorasiaan kytketystä, rikki rouskaistusta johdosta tai sellaisen päässä olevasta sähkölaitteesta voi saada sähköiskun tai siitä voi syntyä oikosulku.
Vikavirtasuoja estää vahingolliset sähkövirrat ja kytkee vikatilanteessa vaarallisen jännitteen nopeasti pois, jos lemmikki puraisee johdon poikki pistorasiassa olevasta sähkölaitteesta. Alle kymmenen vuotta vanhojen asuntojen sähköasennukset on varustettu vikavirtasuojakytkimillä. Jos kodissa ei ole sellaista, vikavirtasuojan voi liittää pistorasian ja jatkojohdon tai laitteen liitäntäjohdon väliin.
Irrallaan olevasta johdosta on onneksi syntynyt vahinkoa vasta kukkarolle – ellei lemmikki ole syönyt johdon palasia.
Rikkinäistä johtoa ei saa korjata itse teippaamalla. Laite pitää tarkistuttaa ja korjauttaa sähköammattilaisella.
– Tarkista testipainikkeella, että vikavirtasuoja oikeasti toimii ja on riittävän herkkä, Kauppila neuvoo.
Hupsis – räiskis
Pistorasia on reikineen vastustamaton paikka uteliaille taaperoille ja linnuille, joista on mukava tunkea tikkuja pieniin koloihin. Pistorasiaan tarkoitettu tulppa suojaa myös yllättävältä kosteudelta, jos kani tai koiranpentu sattuisi merkkaamaan seinää pistorasian kohdalta.
Kaikenlainen kosteus ja sähkö ovat yhdessä vaarallisia. Akvaariossa ja sen yhteydessä tulee tietenkin käyttää vain tähän käyttöön tarkoitettuja sähkölaitteita. Akvaarion lähellä olevan pistorasian tulisi myös olla roiskevedenkestävä. Omat kissani muuten rakastavat akvaarioveden juomista!
Monet lemmikit kiipeilevät. Silloin tavaroita saattaa pudota joko vahingossa tai tahallaan. Tarkistuta vahingoittuneen sähkölaitteen kunto ammattilaisella.
Liesisuoja estää nappuloiden vääntelyn ja painelun. Lieden päälle saa puolestaan kuumuutta kestäviä suojia.
Vinkit sähköturvalliseen lemmikkikotiin:
- Suunnittele sähköt eläinturvallisesti.
- Pidä sähkölaitteet lemmikin ulottumattomissa.
- Nosta laturit, jatkojohdot ja muut irtonaiset piuhat lemmikin ulottumattomiin, kun ne eivät ole käytössä.
- Suojaa jatkojohdot ja pinta-asennukset.
- Hyödynnä vikavirtasuojaa ja -kytkimiä.
- Liesisuoja on hyvä hankinta.
- Moderneissa induktioliesissä vahinkokäynnistyminen on estetty tai vaikeampaa.
- Älä jätä ruoka-astioita lieden päälle.
- Anna jyrsimistä rakastaville riittävästi pureskeltavaa.
P.S. Pavlova-kani ei onneksi saanut sähköiskua, vaikka sille olisikin voinut käydä huonosti. Se muutti hevostalliin, jossa ei ollut sähköjohtoja pureskeltaviksi – sen sijaan siellä oli kanikavereita seuraa pitämässä.